Istnieją dwa systemy ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne. W pierwszym czynnikiem grzewczym jest woda, którą nagrzewa kocioł albo pompa ciepła. Pod podłogą montuje się rury, którym popłynie ciecz i odda ciepło podłodze, a to przekaże je dalej do pomieszczenia. Wodne ogrzewanie elektryczne może nie być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekują szybkiego nagrzania się wnętrza po włączeniu instalacji, ale jest tanie w eksploatacji.
W systemie elektrycznego ogrzewania podłogowego pomieszczenia ogrzewane są termostatami, do których za pomocą kabli albo mat grzewczych doprowadza się prąd. Ten jest zamieniany w energię cieplną przekazywaną podłodze i dalej do pokoju.
Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego pozwalają szybko ogrzać wnętrze po uruchomieniu instalacji. Jego wadą są wysokie koszty eksploatacji, na co wpływa oczywiście cena energii. Jeśli jednak postaramy się o prąd z alternatywnych, czy domowych źródeł, wydatki ponoszone na ogrzanie mogą się zmniejszyć.
Bez względu na to wszystkie systemy ogrzewania podłogowego pozwalają obniżyć koszty ciepła ze względu na różnicę obniżenie temperatury w pomieszczeniu o dwa stopnie Celsjusza. Wynika to z tego, że energia cieplna jest dostarczana od dołu, gdzie różnica temperatur jest mniejsza niż na wysokości parapetów, czy jeszcze wyżej.
Poza tym systemy ogrzewania podłogowego korzystnie wpływają na samopoczucie i krążenie w kończynach dolnych.