Ogrzewanie podłogowe staje się z roku na rok coraz chętniej wybieranym przez Polaków rozwiązaniem. Pozwala sporo zaoszczędzić na samej eksploatacji, pod warunkiem, że montaż jest przeprowadzony prawidłowo, a przy tym daje lepsze poczucie komfortu cieplnego niż klasyczne grzejniki.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego, a czasem wyróżnia się również i trzeci. Najważniejsze rodzaje to ogrzewanie elektryczne i wodne. Czasem wymienia się też gazowe ogrzewanie podłogowe. W przypadku ogrzewania wodnego, rury jakie wykorzystujemy powinny być przygotowane do pracy w temperaturze około 70 stopni. Generalnie jednak na ogrzewanie wodne składają się takie elementy jak choćby izolacja cieplna i przeciwwilgociowa, rozdzielacz z systemem regulacji oraz materiały dylatacyjne i kompensujące rozszerzanie się podłogi.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne natomiast jest zazwyczaj instalowane w łazienkach czy kuchniach. Na tę instalację składają się między innymi kable, maty, folie grzewcze, termostaty i czujniki temperatury. Nie można go układać pod elementami stałej zabudowy konkretnego pomieszczenia i jest to zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady, natomiast kiedy już zdecydujemy się na to, żeby założyć w swoim domu ogrzewanie podłogowe, warto porozmawiać ze specjalistą o tym, które z wyjść będzie w naszym indywidualnym przypadku najlepsze. Jedno co będzie pewne, to koszty jakie poniesiemy. We wszystkich przypadkach będzie ono plasowało się mniej więcej na równym poziomie.