Ceramiczne i rurowe promienniki gazowe - charakterystyka

Każdy, kto choć trochę interesuje się tematem ogrzewnictwa, na pewno zauważył, że ostatnimi czasy dużą popularnością zaczynają się cieszyć nagrzewnice i promienniki gazowe. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wiedziałby, czym są te urządzenia i jak je można wykorzystywać. Dziś, wielość możliwych zastosowań sprawia, że z promiennikami i nagrzewnicami spotkać się możemy na każdym kroku.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że budynek, w którym przebywają, ogrzewany jest przy pomocy promiennika gazowego. Pora więc dowiedzieć się, czym takie promienniki gazowe są i jakie są zasady ich działania.

Warto zacząć od pewnego rozróżnienia. Promienniki, podobnie jak nagrzewnice, są urządzeniami, które mogą być zasilane na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jaki surowiec, materiał, zostanie użyty do pracy promiennika. Możliwości są trzy.

Źródłem zasilania promiennika podczerwieni może być gaz, energia elektryczna lub olej opałowy. Każde z tych źródeł charakteryzuje się różnym stopniem wydajności. Nie można przy tym powiedzieć, żeby któryś z typów był lepszy od pozostałych. Skuteczność zależy od tego, jakie zadanie przed promiennikiem zostanie postawione.

Na ogół jednak przyjmuje się, że najtańsze w eksploatacji są promienniki gazowe. Decydujący jest tu koszt zakupu materiału - zakup butli gazowej jest tańszy niż opłaty za zasilanie promienników energią elektryczną czy olejem opałowym.

Nie wszędzie jednak istnieje możliwość połączenia promienników z butlą, lub butlami, gazowymi. Wówczas lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z innego rodzaju promienników.

Zaletą promienników gazowych jest niewątpliwie to, że występują w dwóch wariantach - rurowym i ceramicznym. Rurowe promienniki gazowe to urządzenia, których wykorzystanie wymaga instalacji specjalnych rur promieniujących. Takie rury wykonane są ze stali nierdzewnej, pokryte są powłoką, która zapobiega ich przegrzewaniu się. Dzięki temu montaż ich jest bezpieczny.

Pewnym mankamentem w instalacji rurowych promienników gazowych jest fakt, że konieczny jest montaż systemu odprowadzającego spaliny, które są produktem ubocznym spalania gazu. Ogrzewanie za pomocą rurowego promiennika gazowego nie nadaje się więc do pomieszczeń słabo wentylowanych, o małej powierzchni. Świetnie natomiast rurowe promienniki gazowe sprawdzą się na dużych halach, w warsztatach i magazynach.

Drugim rodzajem promienników gazowych, dającym dużo większe możliwości zastosowania, są promienniki ceramiczne. Są to specjalne aluminiowe ekrany z ceramiczną powłoką, które montować można na ścianach i suficie. Dzięki systemowi sterowania, można je wyregulować w taki sposób, by promieniowanie podczerwone docierało w konkretne miejsce.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak działają promienniki podczerwieni. W błędzie są wszyscy ci, którzy myślą, że ich działanie opiera się na podobnej zasadzie, co praca grzejników. Promienniki nie ogrzewają powietrza - ogrzewają konkretne przedmioty, powierzchnie.

W przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania, nadmuchiwane ciepłe powietrze osiągało najwyższe temperatury w górnych partiach pomieszczenia. W przypadku działania promienników, całe ciepło kierowane jest na podłogę, przez co to właśnie na dole kumuluje się wyższa temperatura.

Zapewnia to większy komfort przebywającym w pomieszczeniach osobom. Pozwala też na zmniejszenie zużycia energii, bo ciepło nie zostaje rozproszone po całym budynku - zbiera się w konkretnym pomieszczeniu.

Rury preizolowane a kwestia ciepła w naszym domu
Rury preizolowane są częścią instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, które jest coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego.

Energetyka słoneczna

Promienniki gazowe podwieszane popularne w ogrodach i łazienkach.

Nikt z nas nie lubi pierwszego zimna po sezonie na ogród, na grillowanie. Pierwsze zimno skutecznie potrafi odebrać przyjemność z wrzuconej właśnie na ruszt kiełbaski.

Maty do treningu - czy powinny stanowić wyposażenie siłowni?

Na dodatek nie wszyscy ludzie nabywcy posiadają czas, by wypatrywać właściwych elementów do wysiłku. Są przekonani, że skoro płacą za wejście do fitness klubu, pierwszorzędne zaopatrzenie siłowni im się opłaciłoby się.Nie mamy opcję takiemu przekonaniu odmówić racji, dlatego nawet, jeśli dany klub zachęca do nabywania osobistych mat, powinien posiadać trochę, a nawet kilkanaście egzemplarzy zapasowych, na wypadek, jeśliby któraś z klientek zapomniała swojej .

Wypożyczalnia aut Gdańsk - dla kogo wynajem jest korzystny?

Na dodatek, takie wynajmowanie samochodu może się także okazać użyteczne finansowo, tym bardziej, iż szefowie wypożyczalni zazwyczaj organizują różnorodne akcje promocyjne, jakie mają na celu przyciągnięcie klientów, jak również zaciekawienie ich ofertą wypożyczalni.

sieci cieplne