Rury preizolowane a kwestia ciepła w naszym domu

Budując dom, musimy na każdym kroku podejmować wiele decyzji, które będą miały w przyszłości duży wpływ na komfort mieszkania. Począwszy od ogólnego projektu domu, a skończywszy na bardziej szczegółowych jego aspektach - podjęte raz postanowienia muszą zostać zachowane na zawsze bądź ich weryfikacja musi poczekać do generalnego remontu i przebudowy.

Niezwykle istotną kwestią, jaką powinniśmy uwzględnić w projektach naszego domu jest wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Do tej pory sprawa była prosta - wybieraliśmy ogrzewanie grzejnikowe, montując w każdym pomieszczeniu kaloryfery. Zakres podejmowanych decyzji ograniczał się tu do wyboru pomiędzy grzejnikami członowymi, konwektorowymi, aluminiowymi i płytowymi.

Od pewnego czasu, coraz bardziej modne staje się ogrzewanie podłogowe, będące dosyć interesującą alternatywą dla ogrzewania tradycyjnego. Jakie ma zalety, a jakie wady? Jak działa i - co najważniejsze - ile kosztuje?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, możemy wybierać pomiędzy dwoma jego rodzajami - ogrzewaniem elektrycznym i wodnym. W zależności od wybranego typu, instalowane będą maty grzejne i elektryczne kable grzejne bądź też rury preizolowane.

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego montuje się przewody grzejne bądź maty grzejne. Przewody mają różną długość i moc. Zatapiane są w warstwie betonu, co stanowić może znaczne obciążenie dla stropów. Dlatego też na elektryczne przewody grzejne mogą się decydować ci, którzy dopiero budują dom - architekt uwzględni wówczas te rozwiązania w projekcie. Dla osób, które decydują się na elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu już wybudowanym, podczas remontu, powinny raczej wybierać maty grzejne bądź folie grzejne.

Ogrzewanie prądem jest jednak dość kosztownym rozwiązaniem. Jeśli nie stać nas na płacenie dużych rachunków za energię, możemy zdecydować się na wodne ogrzewanie podłogowe. W tym celu montuje się rury preizolowane. Są elastyczne, mają średnicę od 10 do 20 mm, ukladane są w pętle, które nie mogą być dłuższe niż 150 metrów. W rurach płynie woda z kotła, która jest równomiernie rozmieszczana we wszystkich pomieszczeniach.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest komfort i etetyka. Wszelkie kable, rury i zwoje są schowane, pomieszczenie możemy dowolnie aranżować, bez konieczności uwzględniania w planach szpecących grzejników. Ciepło rozchodzi się równomiernie w całym domu, możemy jego dopływ swobodnie regulować. Inną, niezwykle ważną zaletą, która często decyduje o wyborze jest nawet 30% oszczędność w stosunku do tradycyjnej metody grzania.

Częstą praktyką, stosowaną przez wiele osób budujących lub remontujących domy, jest instalacja ogrzewania mieszanego. Najczęściej tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe pozostaje w pokojach, natomiast to nowoczesne, podłogowe instalujemy w łazience.

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego waha się w zależności od wybranego typu ogrzewania, jak i - przede wszystkim - od powierzchni, na której ogrzewanie trzeba instalować. Wykwalifikowani pracownicy biorą średnio około 30-45 zł za metr kwadratowy.

Komfort chodzenia po ciepłej podłodze jest szczególnie istotny zimą, kiedy nasze ciało marznie. Chodzenie po śniegu sprawia, że ze spacerów wracamy ze zmarzniętymi stopami. Ciepła podłoga pozwala na szybkie ogrzanie się. Rozchodzące się po całym domu przyjemne ciepło sprawia, że czujemy się komfortowo i bezpiecznie.